webpage.nolimit.cz

Témata

top list

TOPlist>

obrázky

bulanci 150 a vice map

POLO

Oblivion-les

Oblivion-les

Oblivion-chata

Oblivion-chata

tato stránka

Specialista na dovoz vozidel ze zahraničí

ankety

Co je lepší ?

o2 (2199)
 

vodafone (2203)
 

t-mobile (2181)
 

Koho volíte ?

ods (2104)
 

kdu-čsl (2041)
 

ksčm (2114)
 

sz (2071)
 

čssd (2096)
 

Líbí se vám tato stránka ?

ano (2266)
 

nevím (2196)
 

ne (2187)
 

Z diskuze...

počítadlo

Guild Wars: Eye of the North

Guild Wars: Eye of the North - poslední přídavek

hodnocení BW: 75%

Spoustu prvků tedy nelze než pochválit, ale Eye of the North očividně trpí kvůli nerozhodnosti autorů, na jakou skupinu hráčů se zaměřit.

  • .poutavý příběh
  • .hromada nového obsahu
  • .stylová grafika a atmosférická hudba
  • .zajímavé hlavní úkoly
  • .minihry pouze pro PvE
  • .vesměs primitivní příběhová kampaň
  • .stárnoucí engine
lokalizace Původní
cena 999 Kč

Reklama

Guild Wars: Eye of the North

Zhruba po roce se opět setkáváme u dalšího přídavku pro vynikající fantasy onlinovku Guild Wars od vývojářů z ArenaNet, v jejíž úspěch před pár lety věřil jen málokdo. A přesto se neuvěřitelné stalo skutečností a společnost NCsoft zabodovala i bez finančních injekcí v podobě pravidelných měsíčních poplatků. Ovšem aktuální Eye of the North se od svých starších bratříčků Factions a Nightfall v mnohém liší. Předně nejde o samostatný přídavek, a tak jej spustíte pouze tehdy, pokud již máte některou kampaň z Guild Wars v zásobě. S tím ostatně souvisí i fakt, že třetí datadisk je určen pouze pro postavy na maximální 20. úrovni a autoři již od začátku strašili, že jej vytváří pro zkušené elitní hráče. I proto jsme k němu přistupovali s obavami, že jako příležitostní dobrodruzi dostaneme řádně po hubě hned na samém začátku. Výprask se však nekonal a vystřídalo jej naprosto pohodové hraní. Nabízí se tedy otázka, zda vývojáři skutečně chtěli stvořit elitní hru, v níž většinu příběhové kampaně projdou s prstem v nose i tací, kteří se ke Guild Wars po několika měsících znovu vrací.

Guild Wars: Eye of the North Guild Wars: Eye of the North Guild Wars: Eye of the North

Guild Wars: Eye of the North

Paráda, další bookah...
Než však začneme kritizovat a zastávat se všech kalených hrdinů, jež čekali podstatně tvrdší oříšek, vezmeme to pěkně od začátku. Guild Wars: Eye of the North se chlubí nejzajímavějším příběh, který nám autoři v celé sérii Guild Wars naservírovali. Děj se přesouvá zpět do Tyrie (kontinent, kde se odehrával původní Guild Wars: Prophecies) a plní funkci jakéhosi přemostění mezi prvním a druhým dílem, kterého se s trochou štěstí dočkáme v závěru příštího roku. Eye of the North tak představuje i několik nových ras, jež by měly být v Guild Wars 2 hratelné. Ale nebudeme předbíhat a vrátíme se zpět do současnosti - právě teď totiž obyvatele Tyrie trápí podivná zemětřesení a vaším prvním úkolem je pochopitelně zjistit, co se v podzemí vlastně děje. Do příběhu datadisku se můžete zapojit v Lion's Arch, Kaineng Center nebo Kamadanu, ale pomyslnou vstupenku obdrží pouze postavy na maximálním levelu. Ti mohou vesele vstoupit do odkrytého komplexu podzemních tunelů, kde narazí na vyděšené trpaslíky, které ze svých domovů vyhnala obávaná rasa mocných Destroyerů.

Guild Wars: Eye of the North nabízí poutavý příběh, jemuž nechybí několik překvapivých momentů, zajímavých dialogů a humorných i smutných scén. Po chvíli hry se pomocí speciálních portálů přenesete až do oblasti Far Shiverpeaks na severu Tyrie (mapa) a začnete se pomalu, ale jistě rozkoukávat. Zdejší národy se totiž potýkají s vlastními problémy, a pokud nezískáte jejich důvěru, pomocnou ruku od nich rozhodně nečekejte. Ať už jde o magií prosáklé malé, ušaté Asurany, hrdinné Norny se schopností přeměny v přerostlé medvědy nebo strážce z Ebon Vanguard bojující proti chlupatým Charrům, nikdo vám nedá nic zadarmo. Velkým plusem je možnost výběru, jakými úkoly začnete a co si naopak necháte na později, a jakmile splníte primární questy za všechny tři uvedené frakce, konečně budete moci nastoupit proti zmiňovaným Destroyerům.

Guild Wars: Eye of the North

Od každého trochu
V datadisku zaměřeném na PvE ovšem nepotěší, že právě v průběhu příběhové kampaně zapláčou kalení hráči, kteří se těšili na pořádnou výzvu. Většinu hlavních úkolů totiž bez problémů splní s vlastní partou Hrdinů a za asistence několika tupějších pomocníků (henchmanů). Pomocnou ruku ostatních ocení až ve dvou finálních misích, což je skutečně žalostně málo. Hlavní úkoly přitom neprobíhají stejným způsobem jako v předchozích titulech a jsou prošpikovány zajímavými nápady. Jednou si osedláte obrovského válečného kraba (Siege Devourer), podruhé se za asistence mechanických golemů pustíte do křížku s Devourery a jindy získáte požehnání a schopnosti uctívaných severských tvorů (např. Wolf's Blessing a Raven's Blessing), jež přijdou vhod při stopování krvelačné bestie. Podobných zajímavostí je zde podstatně více a autoři si skutečně dali záležet, aby hru náležitě vyšperkovali. Většinu takovýchto drobností však odhalí pouze trpěliví hráči, kteří novému datadisku dají šanci a budou se mu pravidelně věnovat. Příležitostnému hraní Eye of the North zrovna moc nepřeje, a pokud do hry náležitě neproniknete, dost možná jí po pár hodinách nemilosrdně odsoudíte.

Během příběhové kampaně navštívíte řadu lokací, umístěných ve čtyřech regionech. S Asurany zavítáte do dusných tropů, po boku partyzánů z Ebon Vanguard změříte síly s Charry v zelených kopcích, s Norny se zkoulujete uprostřed zasněžených hor a zavítáte rovněž do podzemních lokací The Depths. Autoři pro vás připravili 18 spletitých dungeonů, v nichž se pustíte do křížku s tuhými bossy a jejich nohsledy. Zatímco v rámci příběhu nahlédnete pouze do některých podzemních prostor a ještě je neprojdete celé, na řadu přijdou i speciální dungeonové questy, jejichž plněním vám poroste reputace a získáte tak přístup třeba k mocným PvE skillům, sadám brnění nebo speciálním předmětům (tzv. Consumables - např. Essence of Celerity, Scroll of Resurrection nebo Perfect Salvage Kit), při jejichž výrobě se neobejdete bez obětování nastřádaných Skill Pointů.

Guild Wars: Eye of the North Guild Wars: Eye of the North Guild Wars: Eye of the North

Guild Wars: Eye of the North

Zmařený potenciál
Rovněž je třeba zdůraznit, že se autoři konečně zbavili klasických misí a příběhové questy tak budete plnit postupně v rámci přesunu vybranými lokacemi. Toto řešení je mnohem přirozenější, nepůsobí rušivým dojmem a s rolí vašeho hrdiny ve virtuálním světě se tak lépe sžijete. Pokud navíc při plnění příběhového questu dostanete pořádný výprask, nemusíte jej opakovat hned od začátku, ale s tradičním postihem se zrodíte u nejbližšího oltáře, což ke konci hry přijde vhod.

Velmi zajímavé jsou speciální sólo questy, jež zde plní funkci jakýchsi miniher. V bojovém turnaji si to rozdáte s mnoha severskými válečníky, a pokud je dokážete zpracovat i bez henchmanů, někteří z nich obohatí řady vašich Hrdinů. Těch je v Eye of the North rovných deset a pod vaše velení přejdou i po splnění určitých hlavních (např. Gwen, Vekk, Jora, Pyre Fierceshot) či vedlejších questů (např. Hayda). Jde o vcelku povedené postavy a v kombinaci s novými sety brnění jistě zaujmou nejednoho hráče, zvláště když mezi nimi najdete i příslušníky nově představených ras a jednoho Charra. Další zajímavou minihrou je boxování, kdy vás vousatí trpaslíci ozbrojí boxerem a několika unikátními skilly a začnete rozdávat rány. Proč se však vývojáři z ArenaNet omezili pouze na PvE, když by tyto souboje mohly skvěle obohatit PvP, nad tím zůstává rozum stát. Podobně to bohužel dopadlo i v případě Polymocku, což je minihra na způsob Pokémonů nebo soubojů ze dnes již stařičkého RPG Zanzarah: The Hidden Portal. Vyberete tři monstra z vlastní sbírky, postavíte je proti protivníkově trojici a během souboje ovládnete jejich skilly. Bezpochyby skvělé zpestření hry, ale proč jej nedotáhnout k dokonalosti v PvP?

Guild Wars: Eye of the North

Příprava na Guild Wars 2
Samotnou kapitolou je tzv. Hall of Monuments v pevnosti Eye of the North, kde najdete pět odemykatelných monumentů. A právě na tomto místě se můžete pochlubit vším, co jste během bezmála tříleté existence Guild Wars dokázali. Co si třeba vystavit unikátní sety brnění a speciální elitní zbraně? Hall of Monuments má rovněž provázat původní sérii s Guild Wars 2 a vaše dosavadní úspěchy se údajně promítnou ve výbavě postav v chystaném druhém dílu, kteří pak získají unikátní pomocníky a podobné zajímavosti. Datadisk Eye of the North toho tedy nabízí poměrně dost, ale je třeba mu věnovat desítky hodin drahocenného času. Hráči prahnoucí po tradičním RPG vyžití si však i přesto postesknou po dalším levelovém postupu a mocných předmětech, jimiž by vylepšili již tak vypracovanou postavu. Ano, i ty zde nechybí, každopádně mají spíše kosmetický efekt. V rámci zachování férového PvP se totiž Guild Wars v tomto ohledu stále drží při zemi a jinak tomu asi nebude. Každopádně uvidíme, jak se s tím autoři poperou v chystaném druhém dílu.

Guild Wars: Eye of the NorthAni grafické zpracování již nepatří mezi současnou špičku a po několik let starém enginu zkrátka nemůžeme chtít zázraky. Autorům se však daří udržovat perfektní styl, který posouvá počet polygonů na druhou kolej a Eye of the North vypadá prostě nádherně. Ať už se budete kočkovat s Charry, soupeřit s Norny nebo obdivovat exotické Asury, nezapomenete sledovat okolní prostředí a čím déle se budete poflakovat po nových lokacích, tím více je nakonec vychválíte. Doprovodné hudební skladby navíc dopadly na výbornou a Jeremy Soule zkrátka opět zabodoval!

Verdikt
Spoustu prvků tedy nelze než pochválit, ale Eye of the North očividně trpí kvůli nerozhodnosti autorů, na jakou skupinu hráčů se zaměřit. Výsledkem je jakýsi mix, který nabízí od každého trochu a kromě slušné porce zábavy pro všechny hráče servíruje i nudné a frustrující okamžiky. Pokud se přes ně dokážete přenést a budete jíst pouze z vlastního talíře, nebudete další investice do série Guild Wars litovat. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že jsme od posledního datadisku čekali mnohem více.

 
PŘÁTELÉ WEBU: Free Image Hosting at www.ImageShack.us HTML kódy na web, !!KLIKNI!!