webpage.nolimit.cz

Témata

top list

TOPlist>

obrázky

bulanci 150 a vice map

POLO

Oblivion-les

Oblivion-les

Oblivion-chata

Oblivion-chata

tato stránka

Specialista na dovoz vozidel ze zahraničí

ankety

Co je lepší ?

o2 (2199)
 

vodafone (2203)
 

t-mobile (2181)
 

Koho volíte ?

ods (2104)
 

kdu-čsl (2041)
 

ksčm (2114)
 

sz (2071)
 

čssd (2096)
 

Líbí se vám tato stránka ?

ano (2266)
 

nevím (2196)
 

ne (2187)
 

Z diskuze...

počítadlo

Guild Wars: Nightfall

Guild Wars: Nightfall

hodnocení BW: 86%

Vynikající akční MMORPG Guild Wars nedávno obohatil již druhý samostatný datadisk. Jaké novinky vývojáři pro nenasytné hráče přichystali a jak pokračování úspěšné onlinové série dopadlo?

lokalizace Původní

Guild Wars: Nightfall

Vývojáři z ArenaNet jsou jedni z mála, kteří skutečně drží slovo. V době spuštění akčního MMORPG Guild Wars nikdo nevěřil, že tato hra bude vzkvétat bez pravidelných dotací v podobě měsíčních poplatků, a nyní se může pochlubit více než dvěma miliony spokojených virtuálních dobrodruhů. Autoři úspěšně udržují jejich virtuální svět v bezproblémovém chodu, neustále vytvářejí opravné patche i různé bonusové updaty a zatím rovněž dodržují slibovaný počet nových datadisků za rok. Po dubnovém Guild Wars: Factions (recenze) tak nedávno spatřil světlo světa druhý, neméně očekávaný samostatný přídavek s názvem Guild Wars: Nightfall. Nepodléhá stereotypu a nejsou hráči znuděni stejnými mechanizmy? Vzhledem k tomu, že levelový strop zůstává stále stejný, musí se vývojáři hodně snažit, aby staré dobré Guild Wars obohatili jinými lákavými prvky. A to se jim s novým datadiskem opět povedlo na výbornou!

Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall

Guild Wars: Nightfall

Vzhůru do Afriky
Zatímco Guild Wars: Factions překvapuje orientální architekturou, ve společnosti aktuálního datadisku zavítáte na prosluněný kontinent Elona, kde převládají africké prvky. Je rozdělen do třech hlavních provincií (Istan, Kourna a Vabbi), lišících se prostředím i architekturou, ale v pokročilejší fázi hry zavítáte rovněž do oblasti zvané Desolation, kde vám rozhodně nebude do smíchu. Ve hře tak najdete rozpálené písečné duny a oázy hrající všemi barvami, ale na své si pochopitelně přijdou i fanoušci fantasy. Guild Wars: Nightfall totiž nechybí ten správný náboj a při prozkoumávání některých prostředí budete jen žasnout, co všechno pro vás autoři opět přichystali. Země Zlatého Slunce ovšem není tak malebná jako před lety, kdy byste s vašimi hrdiny mohli v klidu relaxovat a obdivovat krásy přírody, aniž byste na každém kroku bojovali o holé životy. Tentokrát jde skutečně do tuhého a na vás je, abyste všechny problémy vyřešili po svém. Dokážete znovu zapudit kdysi vyhnaného boha, který se vrací, aby uštědřil zdejšímu lidu tvrdou lekci? Nad Elonou se stahují stíny a na světlo boží pronikají bytosti, s nimiž nic nezmůžou ani početné oddíly speciálně vycvičených vojáků z Order of the Sunspears.

Guild Wars: Nightfall je stejně jako jeho předchůdce samostatným datadiskem, který mohou vyzkoušet ostřílení hráči i úplní nováčci. Obsah hry se pak samozřejmě liší podle toho, jaké přídavky vlastníte a zdali se na vašem harrdisku hřeje i původní Guild Wars: Prophecies, přičemž princip zůstává stejný jako v případě Factions. Nejvíce legrace si tak pochopitelně užijí všichni, kteří se mohou pochlubit všemi zmiňovanými tituly. Tací hráči mohou s nově vytvořenými postavami zavítat i do starých známých lokací nebo se s ošlehanými bojovníky zúčastní konfliktu na Eloně. Pokud si však pořídíte pouze Guild Wars: Nightfall, dostanete na výběr jen z nových hrdinů a prosluněný kontinent neopustíte do té doby, než si dokoupíte zbylé hry. Nutno však podotknout, že tento (na první pohled mírně zmatený) systém se osvědčil a skutečně mu není co vytknout.

Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall

Guild Wars: Nightfall

Na všechny se dostane
I samotný začátek nového dobrodružství probíhá ve stylu Guild Wars: Factions. Pokud si vytvoříte novou postavu, musíte jí patřičně vytrénovat na úvodním ostrově, kde se nachází zmiňovaná provincie Istan. Jakmile načerpáte dostatek zkušeností a splníte několik úkolů včetně čtyř misí, posunete se na hlavní kontinent, kde se odehrává většina příběhu PvE části Guild Wars: Nightfall. Jestliže chcete na území Elony vstoupit se starými postavami, je počáteční postup značně odlišný. Majitelé původní Guild Wars: Prophecies musí pokecat s jednou z mnoha NPC v přístavu Lion's Arch, která je pošle za Spearmarshalem Kormirem do Lion's Gate. Zde pak stačí splnit jednoduchý úkol a cesta do země Zlatého Slunce je otevřená. Ostřílení hrdinové se však v Istanu zdrží podstatně kratší dobu než jejich kolegové, kterým teprve teče mléko po bradě. Sice tak přijdou o zdejší úkoly, ale jejich plnění by pro ně stejně nemělo žádný smysl. Ve chvíli, kdy se během hlavní istanské mise dostanete na území Kourny, se cesty všech hráčů spojí a společný boj o osvobození Elony může začít.

Příběh Guild Wars: Nightfall je zajímavější než v předešlém orientálně laděném datadisku a skládá se ze dvaceti hlavních misí. Přestože si během PvE kampaně hry prožijete dostatek horkých chvil, průměrná obtížnost klesla a spousta misí již není tak frustrujících, jako tomu bývalo u předchozích titulů. Za zmínku rovněž stojí početné in-game animace, které jsou tentokrát poutavější, a to rovněž díky vylepšené mimice postav. Na náplň jednotlivých misí si rozhodně nemůžeme stěžovat - vývojáři se zkrátka musí snažit, aby se hráči nenudili. Jejich systém je v porovnání s většinou ostatních MMORPG titulů zajímavým zpestřením, ale bez tolik potřebných inovací a nových prvků může velmi rychle začít nudit. Guild Wars: NightfallV Guild Wars: Nightfall se tak budete v přestrojení procházet uvnitř nepřátelské pevnosti nebo se díky užitečným radám jednoho z vašich společníků propletete nebezpečným jeskynním labyrintem plným nástrah. Bez povšimnutí ovšem tentokrát nezůstane ani pár stovek vedlejších úkolů, na nichž si autoři rovněž dali záležet, jsou komplexnější a jejich plnění je v porovnání s předchozími tituly mnohem zajímavější. Za všechny hovoří například budování tajné základny - Sunspear Sanctuary.

Na vylepšené hratelnosti se podepisují i různé drobnosti, s nimiž se v Guild Wars: Nightfall rovněž setkáváme poprvé. U oltářů rozmístěných ve všech lokacích určených k volnému průzkumu tak nově najdete NPC, kteří vám požehnají v boji s určitým druhem nepřátel. Za ty pak budete získávat dvojnásobný počet zkušenostních bodů, a navíc určité množství speciálních Sunspear Promotion Points, nutných k postupu na další hodnosti v rámci Order of the Sunspears. Jakmile vstoupíte na území třech princů Vabbi, na řadu přijdou rovněž Lightbringer Promotion Points u řádu Ligthbringers, jehož členové zasvětili život boji s démony temnoty. Získávání nových titulů ovšem není jen pro srandu králíkům! Určité hodnosti jsou dokonce nutné k dalšímu postupu ve hře a nechybí ani odměny v podobě bonusových skillů.

Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall

Guild Wars: Nightfall

Nová povolání a Hrdinové
Největším překvapením Guild Wars: Nightfall jsou určitě Hrdinové (Heroes). Jde v podstatě o vylepšené henchmany, jejichž schopnosti a výbavu můžete upravovat dle vlastních představ. Vzhledem k nedostatečné inteligenci dosavadních počítačem řízených pomocníků se hráči v mnoha případech museli spoléhat na pomoc ostatních dobrodruhů, což mělo za následek mnohdy zdlouhavé čekání na tu správnou partu. Ani noví Hrdinové nemohou nahradit sehranou skupinu zkušených hráčů, ale můžete se na ně spolehnout při plnění většiny misí ve hře, což rozhodně o něčem svědčí. Během příběhové kampaně narazíte na několik důležitých pomocníků (např. válečník Koss, mnich Dunkoro nebo elementalista Zhed), s nimiž se spojíte v boji proti společnému nepříteli. Pokud však nechcete dostávat na budku, musíte věnovat dostatečnou pozornost jejich tréninku. Sbírání zkušeností a růst na úrovních až do maximálního dvacátého levelu netřeba nijak rozebírat. Na starosti ale budete mít i určení sekundárního povolání, rozmístění bodíků mezi schopnosti, výběr vhodných skillů i zbraní a vylepšování brnění pomocí speciálních run. Pokud se budete věnovat Challenge misím, můžete pro vaše Hrdiny získat dokonce jiné sety brnění, ale to už je pohádka pro hardcore hráče, kteří s Guild Wars tráví většinu volného času. Přestože ve hře potkáte několik různých pomocníků (a občas si dokonce budete muset vybrat!), v osmičlenné partě můžete mít maximálně tři Hrdiny. Záleží tedy na vás, zda si vyberete vlastní svatou trojici nebo je budete čas od času střídat. Výcvik takové party (včetně sbírky elitních skillů) vám pak zabere několik dlouhých měsíců. Nastavení pro jednotlivé buildy postav můžete nově ukládat do šablon (templates) a velmi rychle a jednoduše mezi nimi přecházet. Velkým plusem je rovněž fakt, že v akci určujete pohyb Hrdinů a ovlivňujete jejich stav - Fight (Bojuj), Guard (Ochraňuj) nebo Avoid Combat (Vyhýbej se boji).

Guild Wars: Nightfall

Stejně jako v předchozím přídavku nechybí ani zde dvě nové hratelné postavy (primární/sekundární povolání). Zatímco Guild Wars: Factions obohatil Assassin a Ritualist, po Eloně pobíhá Paragon a Dervish. S tvorbou dalších bojovníků si autoři opět dali velmi záležet a kromě nových hráčů, kteří si je chtě nechtě musí přivlastnit, zaujali i spoustu ostřílených virtuálních dobrodruhů. Zatímco Dervish je zahalen v kápi a ohání se ostře nabroušenou kosou, ušlechtilý Paragona třímá kopí a plní ve hře funkci jakéhosi paladina. O způsobu hry za nová povolání se zde nebudeme rozepisovat, neboť jsme s nimi nestrávili tolik času, abychom mohli sekat patky a udělovat užitečné rady. Samotným provedením i stylem boje nám ale více učaroval Dervish, který s gigantickou kosou útočí na několik protivníků najednou a rozpoutává tak v řadách nepřátel učiněné peklo. S novými postavami ostatně souvisí i spousta dalších zbraní, brnění a skillů, jimiž vaše dobrodruhy můžete vybavit. Vývojáři naštěstí nezapomněli ani na stará známá povolání, jejichž majitelé je budou moci dále upravovat dle vlastních představ - naučí se další klasické i elitní skilly, vyzkouší silnější zbraně a pořídí si nová brnění. Opomenout nemůžeme ani obrovské množství speciálních komponentů, s nimiž můžete zbraně a brnění modifikovat a vylepšovat.

Guild Wars: Nightfall představuje PvP hráčům nový způsob boje - tzv. Hero Battle. Jak již samotný název napovídá, tentokrát se s ostatními hráči utkáte jen ve společnosti třech řádně vycvičených Hrdinů. Pro sehrané týmy to jistě není nijak zvlášť zajímavá možnost, ale samotářští vlci, kteří se nejraději spoléhají jen sami na sebe, tak mohou vyzkoušet i dosud odsuzované multiplayerové bitky. Ale pozor, pokud nechcete s brekem odcházet z arény, neberte trénink Hrdinů na lehkou váhu.

Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall Guild Wars: Nightfall

Klady a zápory
Plus trénink Hrdinů
Plus Dervish a Paragon
Plus rozsáhlý herní svět

Mínus malý inventář a truhla
Mínus chybí aukce
Mínusněkteré lokace jsou zbytečně pusté

Cena 999 Kč
EN Anglicky (český manuál)

Verdikt
Jestli jste se s námi prokousali až na konec recenze a nepatříte mezi lenivé čtenáře, kteří s oblibou drtí pouze verdikty, musí vám být více než jasné, že Guild Wars: Nightfall skutečně stojí za hřích. Kvůli mírně vylepšené grafice mírně stoupají hardwarové nároky, ale v porovnání s většinou současných AAA titulů nejsou nijak drastické. Vzhledem k vynikajícímu dynamickému hudebnímu doprovodu doporučujeme investovat i do kvalitní zvukové karty a pořádného reprosystému. A stejně jako u předchozího datadisku si i tentokrát postěžujeme na absenci aukcí (těch se nejspíše nikdy nedočkáme) a nedostatku místa v inventáři a truhle. Guild Wars má k dokonalosti stále daleko, ale hraje se zatraceně dobře a jako akční MMORG bez měsíčních poplatků boduje na celé čáře!

 

 
PŘÁTELÉ WEBU: Free Image Hosting at www.ImageShack.us HTML kódy na web, !!KLIKNI!!