webpage.nolimit.cz

Témata

top list

TOPlist>

obrázky

bulanci 150 a vice map

POLO

Oblivion-les

Oblivion-les

Oblivion-chata

Oblivion-chata

tato stránka

Specialista na dovoz vozidel ze zahraničí

ankety

Co je lepší ?

o2 (2199)
 

vodafone (2203)
 

t-mobile (2181)
 

Koho volíte ?

ods (2104)
 

kdu-čsl (2041)
 

ksčm (2114)
 

sz (2071)
 

čssd (2096)
 

Líbí se vám tato stránka ?

ano (2266)
 

nevím (2196)
 

ne (2187)
 

Z diskuze...

počítadlo

Starcraft 2 - třetí rasa odhalena

Starcraft 2 - třetí rasa odhalena

Už máme dostatek informací na to, abychom s velkou pravděpodobností mohli potvrdit, že tohle bude velký hit, přestože se hratelností od svého předchůdce bude lišit jen pramálo. Ale to nikomu nevadí.

Žánr: strategie
Datum vydání svět: 2Q 2008
Datum vydání v ČR: 2Q 2008


Starcraft 2 (PC)Když Blizzard ohlásil pokračování své hyperúspěšné strategie, šlo o jednu z největších událostí roku, a to nejen na jihu korejského poloostrova. Přestože už tak scéna strategiím nepřeje tolik, jako tehdy v roce 1998, na Starcraft 2 si všichni rádi počkají i teď. Blizzard je totiž stále zárukou prvotřídní kvality a fantastické hratelnosti. A jelikož jsme od posledně opět nahromadili velkou spoustu lákavých informací, předkládáme vám je v obsáhlém preview. To se bude z převážné části věnovat Zergům, kteří byli po Protossech a Terranech také konečně odhaleni.

Zergové nezůstanou svým předchůdcům v ničem dlužní a drží se starého dobrého pravidla, že množství dělá kvalitu. Ale vezměme to postupně. Na počátku máte pouze základní budovu, jež produkuje larvy a k tomu šest dronů. Ti těží plyn, dolují krystaly a mutují v další budovy, zatímco z larev se líhnou jednotky. Stavět se ovšem dá pouze na takzvaném creepu, tedy jakémsi slizu, jenž se rozšiřuje kolem hlavní základny. Postavíme například Spawning Pool, jenž produkuje staré známé Zerglingy a také novou královnu.
 
Starcraft 2 (PC)Posledně jmenovaná vyleze přímo z hlavního stanu, takže nepotřebuje ani larvu. Se svou předchůdkyní ze Starcraftu má královna společné pouze jméno. Nově je totiž jakousi kombinací stavitele a speciální jednotky, kterou lze mít vždy pouze jednu. Každopádně se ale bez ní obejdete jen těžko, tedy pokud chcete uspět. Jen ona totiž dokáže postavit trojici zvláštních budov, mezi nimiž je i Creeper Tumor. Ten se stará o rozšiřování creepu a tím i stavitelského okruhu. Královna také zasazuje do země tzv. Swarm Clutche, což jsou levné obranné věže, útočící jak na pozemní, tak vzdušné jednotky. Samostatně jsou velmi slabé, ale pokud jich královna zvládne postavit více, dokáží sundat i ty nejtěžší jednotky. Třetí královnina stavitelská vychytávka je Shrieker, jenž odhaluje neviditelné nepřátele a zvyšuje dostřel Swarm Clutch. To nabízí velmi zajímavé obranné kombinace.
 
Starcraft 2 (PC)Ovšem královna tím zdaleka nekončí – má ještě pěknou porci dalších předností. Dokáže například léčit zergské budovy. To – stejně jako jiné speciální schopnosti – stojí energii, jež se pomalu dobíjí. Královnu lze dvakrát vylepšit. Tím nejenže se zvětší, ale naučí se i novým abilitám. Napoprvé to pro ní znamená schopnost proměnit jakoukoliv budovu ve střílnu, což se hodí především tehdy, když se nepřítel dostane do části základny, která není nijak chráněna. Navíc dokáže zergská vůdkyně velmi rychle cestovat podzemím, což je takřka stejné, jako kdyby se rovnou teleportovala. Druhý upgrade královně umožní na požádání vytvořit infikovaný koberec, který poškozuje protivníky, již na něm stojí. Jsou tu ale i nevýhody: v otevřeném boji je poměrně zranitelná. Pokud ji ztratíte, neděje se nic tak tragického, zanedlouho si můžete vytvořit novou, ale jednak to chvíli potrvá, jednak jí budete muset znovu koupit drahé upgrady.
 
Starcraft 2 (PC)Ale dost bylo honorace, je čas se podívat na běžné jednotky. Ty nevytvoříte bez přítomnosti četných Overlordů, kteří opět slouží jako farmy. Už ale neumí transportovat ostatní Zergy – na to jsou nyní jiné způsoby, o nichž si povíme více. Pomalé poletuchy se ale dočkaly jiných vlastností, jež jim ale musíte opět dokoupit ve formě upgradů. Jde například o schopnost deaktivovat nepřítelem zabrané neutrální budovy. Dále pod sebe dokáží vypouštět creep, který zůstane na místě, dokud nad ním Overlord bdí. Díky tomu můžete stavět i na odlehlejších lokalitách mapy. Overlord se dá navíc vylepšit na Overseera, který sice ztratí výše zmíněná kouzla, ale naučí se rozpoznávat neviditelné jednotky a zvyšuje se mu dohled s tím, čím déle stojí v klidové pozici.
 
Starcraft 2 (PC)Základem zergských bojových šiků jsou samozřejmě opět Zerglingové, jichž už se krátce po začátku dají vytvořit kvanta a pokusit se s jejich pomocí o napadení nepřipraveného nepřítele. Před protivníkem se dokáží zahrabat do obranné pozice a dokonce se dá, opět s patřičnými upgrady, předělat v sebevražednou jednotku, která při nárazu do cizáka či budovy vybouchne a udělá velkou škodu. Zerglingovým parťákem pro rychlé rushe je Roach. To je zcela nová jednotka, která je sice na první pohled útočně velmi slabá, ovšem její výhoda spočívá v extrémně rychlé regeneraci života. Na počátku hry tak nepřítel nemá jednotku, která by Roache sama o sobě dokázala udolat. Teprve skupinka terranských mariňáků nebo protosských templářů dokáže koncentrovanou akcí tuto bestii udolat. Na rušení do začátků hry je to naprosto ideální, později však proti větším masám silných nepřátel pozbývá na smyslu.
 
Starcraft 2 (PC)Další známou jednotkou jsou Hydraliskové, kteří by opět měli tvořit pilíř zergské obrany i ofenzívy. Jedná se o středně silné bojovníky s palbou slizu na dálku, což z nich dělá dobrý prostředek na potírání jak pozemních, tak vzdušných nepřátel. Stejně jako v Brood War se z nich dají později udělat Lurkerové, kteří se pro útok musí zahrabat a do protivníků píchají ostnatými chapadly vystupujícími ze země. Nejtěžší zergskou jednotkou jsou opět známí Ultraliskové, kteří budou tentokrát ještě silnější a výdržnější. Terranské mariňáky by měli zvládnout zprovodit ze světa jedním dvěma údery. Jde tak o útočné kolosy, které se vyplatí vyslat na frontovou linii, kde na sebe navážou pozornost a navíc dokáží rozdat pěkných pár ran.
 
Zegům ale nechybí ani dvě opravdu speciální jednotky. Tou první je Infestor, jenž oplývá trojicí vypečených schopností. Spřátelené jednotky umí zahalit do dýmu, takže jsou nenapadnutelné,Starcraft 2 (PC) nepřítele naopak infikuje virem, který ho zbaví 95% životů. A samozřejmě umí infikovat i budovu, z níž začnou vycházet infikovaní bojovníci, útočící na vlastní jednotky. Velice zajímavým členem repertoáru je Nydus-Worm, tedy jakýsi podzemní červ sloužící jako nová transportní jednotka Zergů. Na povrchu si postavíte přístupové brány, do kterých můžete vměsnat libovolné množství svěřenců. Ti se pak nachází v podzemní a prakticky na požádání mohou opět vystoupit z jakékoliv jiné brány na mapě.
 
Vzdušné síly Zergů se nějakým Nydusem pochopitelně nemusí vůbec zajímat, jelikož se dostanou úplně všude. Základem jsou Mutaliskové, jejichž střely se odráží od jednoho cíle ke druhému, což je ideální proti větším skupinkám menších jednotek. Mutaliskové se po upgradu mohou proměnit v Guardiiny, tedy těžké bombardéry, kteří mají ale pouze vzduch-země Starcraft 2 (PC)střelivo a proti nepřátelským poletuchám se nemohou bránit. Ovšem každá jejich střela na zem rozpoutá roj miniaturních tvorečků, kteří jsou sice po první trefě mrtví, ale v masivních počtech dokáží být nepříjemní. Nejvychytralejší leteckou zbraní Zergů je Corruptor. Ten nepůsobí žádné velké škody v boji, ale dokáže infikovat protivníkovo letectvo tak, že daná jednotka je neschopná pohybu a navíc střílí do vlastních řad! Nepřítel se jí tak sám musí zbavit, což obzvlášť zamrzí třeba u protosské mateřské lodi.
 
Jak vidno, Zergové neprošli žádným radikálním vývojem. Jsou tu sice poměrně významné změny, kolem a kolem se za tuto rasu bude ale hrát velmi podobně jako v předchůdci. Jde o to co nejdříve rekrutovat co možná největší šiky jednotek a pokusit se zastavit nepřítelův rozvoj.Starcraft 2 (PC) Na druhou stranu však musí hodně investovat do upgradů, které se netýkají několika jednotek najednou jako u Terranů či Protossů, ale vždy jen určitého typu. Blizzard dělá vše proto, aby i Zergové byli skvěle vyváženi a podle všeho se mu to podaří. Otázkou je kdy. O přesném datu vydání lze stále jen spekulovat a s každým dalším dnem neurčitého „when its done“ stavu se zvyšuje pravděpodobnost, že se dočkáme až v příštím roce. Čekal však od Blizzardu někdo, že jeden ze svých největších klenotů vydá raz dva?

 
PŘÁTELÉ WEBU: Free Image Hosting at www.ImageShack.us HTML kódy na web, !!KLIKNI!!